Powrót: 32 kolejka

Aktualności

FeralpiSalo 1:2 Parma: Crociati o włos od kompromitacji

© parmacalcio1913.com

Parma była dosłownie o włos od kompromitacji i starty punktów z FeralpiSalo, jednakże za sprawą pojedynczego błysku Esteveza, udało się przepchnąć kolejny mecz kolanem i wygrać na Stadio Garilli 2:1!

Spotkanie rozpoczęło się tak jak można było oczekiwać - od naporu ze strony Parmy, która konsekwentnie szturmowała bramkę gospodarzy, szukając luki w skomasowanej i dobrze zorganizowanej defensywie FeralpiSalo. Pierwszą groźną sytuację, kibice zgromadzeni na Stadio Garilli, zobaczyli w 11 minucie. Przed polem karnym Feralpi, Bernabe zostawił piłkę Mihaili, ten wypracował sobie miejsce do uderzenia i potężnie kopnął w kierunku bramki, jednak jego strzał w niewielkiej odległości minął słupek. Dwie minuty później, blisku szczęścia był rodak Mihaili - Man, który w swoim stylu, wpadł w pole karne i poszukał płaskiego uderzenia, po bliższym słupku, jednak Pizzignacco, zdołał skutecznie interweniować. Podopieczni Pecchii dalej grali swoje. W 22 minucie, rozgrywający znakomite zawody Bonny, otrzymał piłkę przed polem karnym, mimo asysty 3 rywali dał radę się odwrócić, popędzić w kierunku bramki i oddać strzał z okolic 7 metra, jednak Pizzignacco, po raz kolejny był na posterunku. W 29 minucie wszystko było już jednak tak jak należy. Bernabe i Cyprien wymienili podania na 30 metrze, ten drugi zagrał do Bonny'ego, który kapitalnym podaniem piętą wypracował czystą pozycję Mihaili, a ten będąc oko w oko z Pizzignacco, pewnie wszystko wykończył. Parma wyraźnie usatysfakcjonowana prowadzeniem, znacząco spuściła z tonu praktycznie przestając atakować i nastawiając się na kontrolę gry. Na Crociatich mogło się to błyskawicznie zemścić, bowiem już kilka minut po zdobyciu bramki, gospodarze mogli wyrównać stan rywalizacji. Do zbyt krótko wybitej piłki, na skraju pola karnego dopadł Martella, jednak jego błyskawiczne uderzenie poszybowało nad poprzeczką, bramki Chichizoli. Na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, Feralpi strzałem z dystansu, postraszył Hernani, jednak futbolówka w bezpiecznej odległości minęła słupek. Tym samym do przerwy, Parma pewnie i zasłużenie wygrywała 1:0.

Po zmianie stron mecz nabrał niespodziewanego przebiegu, zaś Parma, pokazała swoją złą twarz. W grze Crociatich nie zgadzało się absolutnie nic, począwszy od zaaranżowania, przez dokładność, na katastrofalnej defensywie kończąc. Z kolei Feralpi, widzą negatywną przemianę jaka zaszła w Parmie, zwietrzyło swoją szansę i konsekwentnie napierało, na trzęsącą się w posadach obronę. Wyrównującego gola, gospodarze mogli zdobyć już w 50 minucie. Molfetta, wykorzystał bierną postawę zawodników Pecchii, zbiegł ze skrzydła do środka i poszukał technicznego uderzenia, jednak nieznacznie się pomylił. Trzy minuty później, po ciekawie rozwiązanym rzucie wolnym, defensywa Parmy została kompletnie wyprowadzona w pole, wyniku czego przed Molfettą otworzyło się pole do strzału z 18 metrów, jednak na szczęście dla Crociatich, zawodnik pomylił się o centymetry. Strzały Molfetty stanowiły ostatnie ostrzeżenie, jednak Parmy nic sobie z tego nie zrobiła, nie wyciągnęła żadnych wniosków i w 65 minucie została za to boleśnie skarcona. Letizia, skorzystał z biernej postawy Zagaritisa i mocno wstrzelił piłkę na 5 metr, gdzie Dubickas niczym dziecko ograł Circatiego i z łatwością skierował futbolówkę do siatki. Stracony gol otrzeźwił ekipę Pecchii, która postanowił wziąć się za siebie i (dosłownie na moment) włączyła wyższy bieg. Efekt był niemalże natychmiastowy. W 68 Bonny utrzymał się przy piłce na skraju pola karnegi i dograł do Esteveza, ten z20 metrów precyzyjnie uderzył na bramkę, Pizzignacco źle interweniował i piłka wpadła do siatki. Zamiast pójść za ciosem, Parma po raz kolejny wybrała wariant ekonomiczny i cofnęła się na własną połowę, oddając pole gospodarzą. FeralpiSalo raz po raz, długimi zagraniami w "16" tworzyło zagrożenie pod bramką Chichizoli, jednak na skutek niskiej jakości technicznej poszczególnych piłkarzy, nie zaowocowały one niczym konkretnym. W 79 minucie Feralpi było o włos od wyrównania. Zennaro precyzyjnym dośrodkowaniem obsłużył Pilatiego, ten bez najmniejszych problemów wygrał pozycję z Circatim, uderzył głową i uderzył tuż obok słupka. W odpowiedzi, niecałą minutę później, Crociati mogli definitywnie zamknąć emocje w tym meczu. Po rzucie rożnym Camary, najwyżej w polu karnym Feralpi wyskoczył Circati, jednak jego strzał głową zatrzymała poprzeczka. Do samego końca spotkania Feralpi naciskało i szukało gola wyrównującego, jednak w jego próbach wyraźnie brakowało jakości, to samo tyczyło się zresztą kontrującej Parmy, która między 84, a 89 minutą, w sztubacki sposób zmarnowała dwa dobrze zapowiadające się kontrataki. Po upływie 4 doliczonych minut sędzia zakończył mecz, 3 punkty pojechały do Parmy, zaś sympatycy Crociatich mogli odetchnąć z ulgą.

Nie był to mecz, o którym długo będzie się opowiadało. Parma po prostu zrobiła swoje, zgarnęła 3 punkty, długimi fragmentami igrając z ogniem. Wynik był tutaj kwestią priorytetową, a skoro został osiągnięty, spuśćmy na resztę zasłonę milczenia.

Bramki: Dubickas 65 min.; Mihaila 28 min., Estevez 68 min.

Żółte kartki: Charpentier (P), Fiordilino (F).

FERALPISALO' (3-5-2): Pizzignacco; Bergonzi, Pilati, Martella; Letizia (84' Pietrelli), Kourfalidis, Fiordilino, Di Molfetta (74' Zennaro), Tonetto (74' Giudici); Manzari (56' Dubickas), Butic (55' La Mantia).

PARMA (4-2-3-1): Chichizola; Delprato, Osorio, Circati, Zagaritis; Cyprien (54' Estevez), Hernani (72' Sohm); Man, Bernabé (79' Camara), Mihaila (54' Benedyczak); Bonny (73' Charpentier).