Panel Usera

Zaloguj się

Tabela ligowa

Serie B

P.KlubM. Pkt.+ / -
1.Parma 153329 - 13
2.Venezia153325 - 12
3.Catanzaro152724 - 19
4.Como152718 - 14
5.Cremonese152621 - 12
6.Modena152616 - 14

Strzelcy Parmy

ZawodnikBramki
Adrian Benedyczak 7
Dennis Man 6
Adrian Bernabe 3
Antonio Colak 3
Antohony Partipilo 3

Wyniki Serie B

15 kolejka
Palermo 1 - 2 Catanzaro
Venezia 3 - 1 Ascoli
Spezia 0 - 1 Parma
Pisa 0 - 0 Cremonese
Modena 2 - 1 Reggiana
FeralpiSalo 0 - 1 Cittadella
Cosenza 1 - 3 Ternana
Brescia 3 - 1 Sampdoria
Lecco 1 - 0 Bari
Sudtirol 0 - 1 Como

Zawodnik meczu

6.5

Adrian Bernabe

vs Spezia

45

rozegrane
minuty

0

zdobyte
bramki

0

zaliczone
asysty

Kontuzje

Lautaro Valenti

Zerwanie więzadła krzyżowego

Powrót: styczeń 2024

Zgody (Gemellaggi) 

SAMPDORIA

 

Zgoda pomiędzy Parmą a Sampdorią została zainicjowana 7 października 1990 roku i początkowo przebiegała tylko pomiędzy grupami Boys Parma 1977 i Ultras Tito Cucchiaroni. Bardzo szybko jednak to porozumienie rozpowszechniło się na wszystkich sympatyków Parmy i Dori. Duża w tym zasługa wspomnianej grupy Boys Parma 1977, która w sezonie 90/91, podczas wyjazdowego spotkania w Genui wniosła na trybuny transparent, który głosił "My w Europie,po chwałę, a Sampdoria mistrzem!". Ten gest na zawsze zbliżył do siebie oba kluby, także dziś Sampdoria uchodzi za największego przyjaciela Gialloblu.

W 2012 roku przyjaźń Parmy i Sampdorii została wzniesiona na zupełnie nowy i nieznany dla włoskiego futbolu poziom. W tym właśnie roku przed spotkaniem obu zespołów, doszło do integracji ich kont na portalach społecznościowych, które służyć miało jeszcze większemu zacieśnieniu więzi pomiędzy klubami. Co więcej również w 2012 roku powstała inna piękna tradycja. Przed każdym spotkaniem miedzy Parmą i Sampdorią, czy to domowym czy wyjazdowym, kibice obu zespołów wpierw gromadzą się na ulicach miasta, a następnie wspólnie w jednym pochodzie zmierzają na stadion. Z kolei w lecie 2018 roku, oba kluby ponownie zaskoczyły kibiców, uzgadniając między sobą mecz sparingowy, za pośrednictwem spontanicznej wymiany wiadomości w mediach społecznościowych.

Przy okazji majowego meczu obu zespołów, w sezonie 2018/2019, który został rozegrany na Stadio Tardini, Parma i Sampdoria wyszły z kolejną ciekawą i niezwykłą inicjatywą, stanowiącą kolejny manifest wielkiej przyjaźni, pod nazwą "BluCrociati". Polegała ona na swojego rodzaju zamianie koszulek, bowiem do spotkania zespoły przystąpiły w specjalnie zaprojektowanych strojach - Parma zagrała w niebieskich trykotach z poziomym żółto-białym pasem wzorowanych na tych używanych przez Sampdorię, która z kolei wyszła na boisko w białych koszulkach z niebiesko-czerwo-czarnym krzyżem, stanowiące oczywiste nawiązanie do "bianco crociaty". Co więcej po zakończeniu meczu oba zespoły wystawiły koszulki na specjalnych aukcjach, z których zyski Parma przekazała na szpital dziecięcy w Genui, z kolei Smapodria na szpital dziecięcy w Parmie.


 

 

 

EMPOLI


Empoli to oprócz Sampdorii, klub z którym Parma jest najbardziej zaprzyjaźniona. Kibice Parma oraz Empoli, nawiązali zgodę dokładnie 25 listopada 1984 roku. Wtedy to miała miejsce konfrontacja obu ekip, rozgrywana na Stadio Tardini, w ramach rozgrywek Serie B, która zakończyła się zwycięstwem Empoli 0:1.

 

 

 

BORDEAUX


Kibice Parmy i Bordeaux zaprzyjaźnili się w sezonie 98/99 kiedy to ich zespoły spotkały się ze sobą w ramach ćwierćfinału Pucharu UEFA. Mimo sporej odległości dzielącej oba miasta, kibice Parmy od czasu do czasu goszczą na meczach w Boredeaux, wspierając dopingiem swoich francuskich braci, działa to również w drugą stronę.


 

 

 

RAPID WIEDEŃ


Zgoda pomiędzy sympatykami Parmy oraz Rapidu Wiedeń narodziła się w listopadzie 2016 roku, przy okazji meczu Ligi Europy jaki Austriacy rozgrywali z Sassuolo. Wówczas to grupa Boys Parma 1977 przez kilka dni gościła swoich odpowiedników z Wiednia - Tornados Rapid, zaś następnie wspólnie z nimi dopingowała wiedeński zespół we wspominanym spotkaniu z Sassuolo. Od tego czasu flagi Tornados Rapid regularnie można zobaczyć na meczach Parmy i vice versa. Warto również wspomnieć, iż kibice Rapidu byli jednymi z pierwszych, którzy pogratulowali Parmie awansu do Serie A, wywieszając podczas jednego ze swoich spotkań ligowych, w maju 2018 roku, stosowny baner.


 

 

 

 

Ex Gemellaggi (dawne, już nieobowiązujące zgody):

 

SPEZIA CESNEA PIACENZA

MODENA HELLAS VERONA BARLETTA


 

 

 

 
Czy wiesz, że...

Marco Rossi to najmłodszy zdobywca bramki, dla Parmy w historii jej startów w Serie A. 22 stycznia 2006 roku, obrońca wpisał się na listę strzelców w wygranym 2:1, domowym meczu z Chievo. Rossi miał wówczas dokładnie 18 lat i 114 dni.

Zdjęcie tygodnia

W meczu ze Spezią, Parma i jej kibice przeżywali prawdziwe katusze, jednak za sprawą gola, w ostatniej akcji, udało się wyszarpać 3 punkty.

Video tygodnia

Spezia 0:1 Parma: Skrót

 • ASRoma.pl
 • Parma Fans Worldwide
 • Siena.com.pl
 • Flamengo
 • napoli24h.pl
 • FC-Porto.pl
 • Benfica
 • Lechia Gdańsk
 • bocajuniors.pl/
 • albicelestes.pl/
 • Shoutbox