Powrót: 30 kolejka

Aktualności

27 rocznica wywalczenia pierwszego Pucharu UEFA

© parmacalcio1913.com

Dziś mamy okazję świętować kolejną ważną rocznicę w historii Parmy. Dokładnie 27 lat temu, piłkarze Gialloblu pod wodzą Nevio Scali, sięgnęli po swój pierwszy Puchar UEFA.

W drodze do finału, Gialloblu odprawili z kwitkiem kolejno Vitesse, AIK Solna, Athletic Bilbao, Odense i Bayer Leverkusen.

Ostatnim przeciwnikiem Parmy na drodze do trofeum był, krajowy rywal - Juventus. W tym czasie zwycięzcę w finale Pucharu UEFA wyłaniał dwumecz. Pierwsze spotkanie odbyło się w Parmie, gdzie Gialloblu po golu, byłego piłkarza Juventusu - Dino Baggio, zwyciężyli 1:0.

W kontekście, rewanżu, który miał odbyć się nie w Turynie a w Mediolanie na Giuseppe Meazza, wynik ten nie gwarantował Parmie w zasadzie niczego. Od początku drugiego spotkania to Juventus miał przewagę, a na bramkę Parmy sunął atak za atakiem. Do 35 minuty defensywa Gialloblu wraz z bramkarzem Buccim dobrze radziła sobie z odpieraniem szturmu gospodarzy, jednak wtedy do akcji wkroczył Gianluca Vialli, który po długim crossowym podaniu od Torricelliego, oszukał Benarrivo i pięknym wolejem umieścił piłkę w okienku bramki. Jeszcze przed końcem pierwszej części meczu Parma mogła wyrównać stan meczu jednak po dośrodkowaniu Zoli z rzutu rożnego minimalnie pomylił się Dino Baggio. Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia Juventusu, który mógł praktycznie zakończyć emocje w tym spotkaniu, jednakże sytuacji sam na sam z Buccim nie wykorzystał Torricelli. Ta sytuacja zemściła się na "Starej damie" w 54 minucie kiedy to wprowadzony w przerwie Mussi, miękkim dośrodkowaniem przerzucił turyńskich obrońców i Peruzziego, a bohater pierwszego meczu - Dino Baggio głową z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki. Ten wynik sprawiał, iż to Gialloblu byli bliżej wywalczenia pucharu. Juventus jednak nie odpuszczał. Chwilę po trafieniu Baggio, turyńczycy zdobyli swojego drugiego gola autorstwa Torricelliego, który jednak ostatecznie nie został uznany gdyż arbiter dopatrzył się w akcji spalonego. Podłamani gospodarze nie byli już w stanie stworzyć większego zagrożenie pod bramką Bucciego i ostatecznie to Parma mogła świętować zdobycie Pucharu UEFA.