FCParma.com.pl - Pierwszy w Polsce serwis o Gialloblu

Wyszukiwarka:
Osób przebywających na stronie: 16 poniedziałek, 27 lutego 2017

Panel logowania

Ostatni mecz

Lega Pro
FeralpiSalo0
Parma 1
Stadio Lino Turina; 26.02.2017; 16:30

Następny mecz

Lega Pro
Parma -
Forlì-
Stadio Ennio Tardini; 06.03.2017; 20:45

Video

FeralpiSalo 0:1 Parma: Skrót

Cytat tygodnia

"Byłbym hipokryta gdybym powiedział, że siedzenie na ławce mi odpowiada. Przez półtorej roku byłem jednym z bohaterów, a teraz spełniam nieco mniejszą rolę i z pewnością jest to bolesne. Przede wszystkim liczy się jednak Parma, a reszta ma drugo, albo nawet trzeciorzędne znaczenie. Ważne jest to żeby wygrać mistrzostwa. Corapi chce zwyciężać wraz z Parmą, a reszta nie ma znaczenia." - Francesco Corapi

Shoutbox

Partnerzy

Parma Club Grecia

Statystyki serwisu

Serwis istnieje od: 18.06.2006

Czyli ma już 3907 dni.
Napisaliśmy 6021 newsów

Mamy 248 zarejestrowanych użytkowników.
Obecnie zalogowanych jest 0 osób, oraz 16 gości.

Serwis monitoruje: Stat.4u.pl  

Online:

Dino Baggio

Imię i nazwisko: Dino Baggio
Data urodzenia: 24.07.1971
Miejsce urodzenia: Camposampiero
Pochodzenie: Włochy
Pozycja: Pomocnik
Lata gry w Parmie: 1994-2000
Mecze dla Parmy: 240
Bramki: 27

Biografia zawodnika:

Przez 7 lat spędzonych na Stadio Ennio Tardini Dino Bagggio był, piłkarzem, na którym w wielkim stopniu oparta była gra drugiej linii Gialloblu.

Ten niezwykle twardy, skuteczny w odbiorze i do tego skuteczny pod bramką przeciwnika zawodnik, przez długie lata stanowił swojego rodzaju serce zespołu Parmy.

Baggio przeniósł się do Parmy w lecie 1994 roku z Juventusu, jednak mało kto wie, że o mały włos jego transfer na Stadio Tardini w ogólne nie doszedł by do skutku. Parma prowadząc negocjacje z "Starą Damą" od początku zdecydowana była na transfer Baggio, jednak sam piłkarz miał pewne wątpliwości i początkowo odmówił przenosin do zespołu z miasta sera i szynki. W tej sytuacji Juventus zaproponował Gialloblu innego swojego zawodnika - Alexa Del Piero. Gdy rozmowy w tej sprawie były na wykończeniu, Dino Baggio nagle zmienił zdanie i ostatecznie to on dołączył do ekipy Parmy.

Zespół Parmy prowadzony wówczas przez Nevio scalę, zaliczany był do ścisłej europejskiej czołówki, a Baggio znakomicie się w niego wkomponował. Gracz ten odpowiedzialny był przede wszystkim za regulowanie tempa gry, rozbijanie ataków rywali w środkowej strefie oraz walkę w powietrzu. I z wszystkiego wywiązywał się doskonale.

Już w pierwszym sezonie na Tardini, Baggio, sięgnął po swoje kolejne trofeum - Puchar UEFA. W finałowym starciu w maju 1995 roku Parma pokonała...Juventus, a Baggio ponownie był czołową postacią finału, zdobywając dla swojego zespołu dwie bramki. Pierwsza dała Gialloblu zwycięstwo 1:0 na Stadio Ennio Tardini, druga natomiast zapewniła "zwycięski" remis 1:1 w rewanżu. Dzięki temu wyczynowi Baggio na zawsze zapisał się w klubowych annałach i zapewnił sobie dozgonny szacunek wśród kibiców Parmy.

Lata mijały a związek Baggio i Parmy trwał w najlepsze. Ogółem na Tardini, Dino spędził 7 sezonów, rozegrał łącznie 239 spotkań, zdobył 27 bramek i sięgnął po 2 Puchary UEFA, Puchar Włoch i Superpuchar Włoch. Z punktu widzenia Parmy warto wspomnieć również, że Baggio był pierwszym piłkarzem tego klubu, któremu udało się zdobyć bramkę w meczu reprezentacji Włoch. Stało się to w 90 minucie przegranego 1:2 spotkania z Chorwacją, które miało miejsce 16 listopada 1994 roku.  

Jeśli chodzi o polskich kibiców, to ci Dino Baggio najbardziej kojarzą, z chuligańskim incydentem, którego ten był ofiarą. Podczas meczu Parmy z Wisłą w Krakowie, w ramach Pucharu UEFA, podczas jednej z przerw w grze Baggio został raniony w głowę, nożem, który z trybun rzucił jeden z kibiców "Białej Gwiazdy". Na szczęście piłkarzowi nic poważnego się wtedy nie stało.

Drogi Baggio i Parmy rozeszły się w lecie 2001 roku kiedy to powracające do Ligi Mistrzów, Lazio, złożyło za niego Gialloblu, ofertę nie do odrzucenia. W Rzymie Baggio grał przez 3 sezon, jednak nie udało mu się odnieść, żadnych znaczących sukcesów. Powoli dało się odczuć, że jego gwiazda zaczyna blednąć. Później Baggio miał jeszcze epizod z grą w Anglii w barwach Blackburn, następnie występował w kilku pomniejszych włoskich zespołach jak Ancona czy Triestina by w 2009 roku zakończyć profesjonalną piłkarską karierę.
Copyright 2006-2017 by FCParma.com.pl